Języki:

Maty jachtowe i tkaniny szklane

Strona główna » Produkty » Dodatki » Maty jachtowe i tkaniny szklane
Farby antyporostowe
Maty jachtowe i tkaniny szklane

Jakie wzmocnienie – kiedy maty i tkaniny szklane ?

Wzmocnienia szklane czyli maty jachtowe i tkaniny szklane w połączeniu z żywicą służą do napraw łodzi, jachtów, przyczep campingowych a także innych wyrobów z laminatu. Naprawiane elementy mogą być wykonane z laminatu, stali, aluminium i oczywiście  drewna. Bez wątpienia powłoki uzyskane przy użyciu żywicy wraz z matą lub tkaniną szklaną posiadają dobrą przyczepność do podłoża, są wytrzymałe, odporne na benzynę, oleje, smary, a także na krótkotrwałe działanie temp. do 70°C.

Maty szklane można podzielić ze względu na użyte lepiszcze i zastosowanie:

 

Bez wątpienia emulsyjne maty szklane są najczęściej spotykane we wszelkich konstrukcjach kompozytowych. Natomiast maty szklane proszkowe zalecane są na pierwsze warstwy pod żelkotem nie tylko na jednostkach pływających, ponieważ lepiszcze proszkowe nie zawiera składników higroskopijnych, zmniejszając ryzyko penetracji wody wzdłuż włókien maty do kompozytu.

Tkaniny szklane i zastosowanie

Z kolei tkaniny szklane posiadają preparację do zastosowań zarówno z żywicami poliestrowymi i epoksydowymi. W rezultacie odpowiednio dobrana tkanina po utwardzeniu żywicy nie powinna zostawiać białych śladów włókien w laminacie.

Maty i tkaniny szklane wykorzystywane są przede wszystkim w produkcji laminatów jako zbrojenie żywic. Tkaniny szklane w szczególności umożliwiają uzyskanie wyższej zawartości szkła w laminacie. Podsumowując zastosowane przy produkcji laminatu tkaniny szklanej zdecydowanie pozwala obniżyć zużycie żywicy przy jednoczesnym uzyskiwaniu wyższych parametrów wytrzymałościowych laminatu. W konsekwencji właściwości tkaniny szklanej, laminat wykonany przy jej użyciu posiada wyższą odporność na rozerwanie niż laminaty oparte na klasycznych matach szklanych. Aby wykorzystać tą właściwość tkaniny szklanej, podczas laminowania osnowę tkaniny szklanej należy układać w sposób promienisty.


Aby uzyskać pełnowartościowy i odpowiednio mocny laminat należy użyć stosunku wagowego :

Dostępne maty i tkaniny szklane:

Mata szklana emulsyjna

polecana w przypadku użycia z żywica poliestrową:

Maty szklane opakowanie:Maty szklane gramatura:KodWedług teoretycznego zużycia żywicy na opakowanie maty szklanej
1 m²150 g / m²4490~ 300 g
300 g / m²4493~ 600 g
450 g / m²4496~ 900 g
3 m²150 g / m²4491~ 900 g
300 g / m²4494~ 1,8 kg
450 g / m²4499~ 2,7 kg

Mata szklana proszkowa

polecane przede wszystkim do użycia z żywica epoksydową:

Maty szklane opakowanie:Maty szklane gramatura:KodWedług teoretycznego zużycia żywicy na opakowanie maty szklanej
1 m²300 g / m²4480~ 600 g
450 g / m²4483~ 900 g
3 m²300 g / m²4481~ 1,8 kg
450 g / m²4484~ 2,7 kg

Tkanina szklana

polecana do użycia zarówno z żywicą epoksydową i poliestrową:

Tkaniny szklane opakowanie:Tkaniny szklane gramatura:KodWedług teoretycznego zużycia żywicy na opakowanie tkaniny szklanej
1 m²200 g / m²4464~ 200 g
400 g / m²4466~ 400 g
3 m²200 g / m²4465~ 600 g
400 g / m²4467~ 1, 2 kg

Na wypadek gdyby były potrzebne dodatkowe informacje mające na celu pogłębienie wiedzy z zakresu laminowania tutaj znajdziesz również artykuły z tego zakresu tematycznego.


Podziel się:

Masz pytania?
Odpowiemy tak szybko jak jest to możliwe

Powiązane produkty

z Maty jachtowe i tkaniny szklane


Zobacz również
Inne produkty z tej kategorii

Nasz faq
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy porysowaną burtę łodzi trzeba malować?

Jeżeli rysy nie są głębokie, porysowaną burtę możemy odnowić poprzez polerowanie pastami polerskimi Sea-Line. W przypadku drobnych uszkodzeń nad linią wody, można je naprawić za pomocą szpachlówki żelkotowej DRY FAST. Głębokie rysy i poważne uszkodzenia nad i pod linią wody sugerujemy wypełnić szpachlówką epoksydową, pomalować podkładem, a następnie pomalować farbą nawierzchniową .

Czy można mieszać ze sobą farby poliuretanowe dla uzyskania koloru?

Tak, można mieszać ze sobą farby poliuretanowe Sea-Line. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji bazy, utwardzacza oraz rozcieńczalnika.

Czy mogę użyć antyfoulingu Selfpolishing Sea-Line i Hard Sea-Line na łódź z aluminium?

Antyfoulingu selfpolishing Sea-Line i HARD Sea-Line nie są przeznaczone na powierzchnie aluminiowe. W ich skład wchodzi tlenek miedzi, który w styczności z aluminium powoduje powstawanie korozji galwanicznej. Specjalnie na aluminium oferujemy Państwu samopolerującą farbę antyporostową ALU-PLUS, która oprócz znakomitej przyczepności do aluminium cechuje się również zwiększoną o 30% skutecznością w porównaniu do tradycyjnych farb antyporostowych.

Nasza oferta
Zapoznaj się z naszą ofertą materiałów szkutniczych i farb
Exit
Przewiń na górę